Wybrano: Wyświetlaj wszystkie

Dariusz Szymanowski: Kpt. Władysław RAGINIS i obrona WIZNY
2014-04-06

Na zaproszenie Rady Osiedla ZATORZE w Gliwicach wykład inauguracyjny z cyklu „ Kultura i tradycja rycerstwa polskiego” wygłosił pan Dariusz Szymanowski – honorowy Prezes Stowarzyszenia „ WIZNA 1939”.

Wykorzystaliśmy okazję, że pan Dariusz w niedzielę 30 marca 2014r. przyjechał do Katowic, aby wziąć udział w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej bohaterskim obrońcom Wizny oraz ich dowódcy kpt. Władysławowi Raginisowi i jego zastępcy por. Stanisławowi Brykalskiemu w kościele Garnizonowym przy ulicy Marii Curie – Skłodowskiej. Honorowymi gośćmi uroczystości zorganizowanej przez dr. Bożenę Cząstkę–Szymon byli też: pan Władysław Morawski , siostrzeniec kpt. Raginisa, prof.Grzegorz Królikiewicz , reżyser i scenarzysta filmowy, mąż siostrzenicy wraz z zięciem.

Skąd nazwa cyklu? RYCERSTWO – stan osób trudniących się służbą wojskową. W feudalizmie uprzywilejowana warstwa społeczna. W trakcie zmian historycznych wykształcił się Kodeks Rycerski – zbiór zasad etycznych, moralnych i zawodowych, którymi kierowali się rycerze. Przestrzeganie ich gwarantowało dobra opinię i godne życie. Zasady rycerskie pozostawały prawem niepisanym, honorowym.

Jest 1 września 1939 roku. Polska jako pierwsza stawia opór niemieckiemu najeźdźcy. Są zawarte pakty o nieagresji z państwami ościennymi, w tym z Niemcami i Związkiem Sowieckim. Pakty o pomocy wojskowej z Anglią i Francją w przypadku agresji Niemiec. 3 września 1939 roku Anglia i Francja wypowiadają Niemcom wojnę. W ciągu 14 dni mają nastąpić działania na zachodzie Europy, które osłabią armię niemiecką na wschodzie. Na dziewięciokilometrowym odcinku obrony Wizny (gdzie możliwa była przeprawa przez Narew) oraz gdzie znajdowała się ważna arteria komunikacyjna szosa : Łomża – Białystok i droga Zambrów – Osowiec, kpt Władysław Raginis obsadził swoją kompanią schrony bojowe twierdzy Osowiec. Dowodził 720 żołnierzami , w tym 10 oficerami. Naprzeciwko nim nadciągała armia niemiecka pod dowództwem gen. Heinza Guderiana: 42.200 żołnierzy, w tym 1.200 oficerów. Był 7 września kpt. Raginis i por. Brykalski składają przysięgę, że żywi nie opuszczą pola bitwy. Do 17 września (do rozpoczęcia ofensywy wojsk „ alianckich” – angielskich i francuskich ) – tak niedaleko. Obrona ostatniego punktu oporu – bunkra na Górze Strękowej – trwała do wyczerpania amunicji. O godzinie dwunastej 10 września 1939 roku, kpt. Raginis nakazał żołnierzom złożyć broń i oddać się do niewoli. Sam rozerwał się granatem. Porucznik Stanisław Brykalski zginął dzień wcześniej w walce. Ich heroiczny opór opóźnił o całe 2 dni zajęcie Brześcia przez Niemców . Pozwoliło to na uformowanie się Armii Warszawa, złożonej z rozbitych wojsk polskich , a innym jednostkom polskim oraz Rządowi umożliwiło wycofanie się w sposób uporządkowany do Rumunii.

17 września 1939 roku (za tydzień) kolejny cios w plecy. Napaść Związku Sowieckiego na Polskę .

22 września 1939 roku gen. Guderian odebrał w Brześciu defiladę wojsk niemiecko- sowieckich.

W 1970 roku kpt. Raginis został pośmiertnie odznaczony przez Radę Państwa Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari.

W 2009 roku Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski,

10.09.2011 roku po 72 latach odbył się pogrzeb z honorami wojskowymi szczątków Dowódcy i jego zastępcy na Górze Strękowej pod Wizną. Możliwe to było dzięki inicjatywie pana Dariusza Szymanowskiego , który dla znalezienia szczątków bohaterów tych wydarzeń, założył stowarzyszenie „Wizna 1939”, odszukał, ekshumował i doprowadził do ich godnego pochówku.

21.08.2012 r. Minister Obrony Narodowej pośmiertnie awansował Władysława Raginisa na stopień majora.

O tym wszystkim i jeszcze więcej usłyszała młodzież szkół naszego Osiedla na wykładzie honorowego Prezesa Stowarzyszenia „ Wizna 1939” pana Dariusza Szymanowskiego w poniedziałek 31 marca. Wszyscy uczniowie otrzymali od prelegenta pamiątki - komiksy Wizna 1939 z tekstem polskim i angielskim piosenki szwedzkiego zespołu Sabaton „ 40:1” oraz plakietki.

Młodzież ze szkół: GCE z panią Dominiką Leś, ZSTI z panią Anną Wardą, ZSO nr 3 z panem Markiem Trojanem oraz Gimnazjum nr 10 z panem Zygmuntem Piórkowskim otrzymała prezent od Pana Dariusza Szymanowskiego, książkę „ Nie tylko polskie Termopile. Wizna w latach 1939-1945”, opartą na relacjach świadków i zawierającą dokumentalne zdjęcia.

Przede wszystkim młodzież poznała RYCERZA, wiernego zasadom niepisanego Kodeksu Rycerskiego . A nawet DWÓCH RYCERZY .

Maria Kuśnierz