Wybrano: Wyświetlaj wszystkie

Archanioł Michał odwiedzi Zatorze
2014-04-24

W dniach 25-26 kwietnia br. św. Michał Archanioł w znaku  figury z Góry Gargano po raz pierwszy nawiedzi Gliwice. Pierwsza będzie parafia Chrystusa Króla.
Z ogłoszeń parafialnych: W piątek przeżywać będziemy wyjątkowe wydarzenie nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Gargano. O godz. 17:30 rozpocznie się nabożeństwo oczekiwania, a o godz. 18:00 uroczysta Eucharystia z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów, rozpoczynająca peregrynację w naszej parafii. Figura św. Michała pozostanie u nas do sobotniego popołudnia.

 

Nie ludzką ręką poświęcone

W południowo-wschodnim regionie Włoch, zwanym Apulią, na górze Gargano, w mieście Monte Sant’Angelo znajduje się jedno z najsłynniejszych w Kościele katolickim sanktuariów ku czci świętego Michała Archanioła. Na szczycie góry wznosi się jedyna w swoim rodzaju bazylika. To niezwykłe miejsce położone w regionie, który stanowi „ostrogę” włoskiego buta, widnieje na wysokości 856 m n.p.m. Można tutaj dotrzeć dwiema drogami. Pierwsza, znacznie szybsza, prowadzi z oddalonego o nieco ponad 20 kilometrów San Giovanni Rotondo; inna, bardziej okrężna wiedzie na wzgórze wieloma serpentynami. Ta druga trasa, choć męcząca, rekompensuje nam trud wspaniałymi widokami.

Wejdźmy teraz do sanktuarium. Znajdujemy się przed schodami złożonymi z 86 stopni, które prowadzą w dół, do świętej groty. Schodzimy jakby do wnętrza ziemi… Na ścianach korytarza znajdują się łuki, wewnątrz których umieszczono nagrobki miejscowych rodzin. Od czasu do czasu można się też natknąć na freski z Madonną i kilkoma świętymi, którzy wydają się nam towarzyszyć i pocieszać w tej podziemnej wędrówce. Po dotarciu do końca schodów pielgrzym musi przejść przez Porta del Toro nazwaną tak od fresku nad portalem, który wraz z barokowymi kolumienkami powstał w 1657 r.

I tak, po pewnym czasie wchodzimy nareszcie do Niebiańskiej Bazyliki, która składa się z dwóch, kontrastujących ze sobą części: nagiej skały, miejsca wybranego przez Boga i wybudowanej obok przez człowieka nawy, będącej wyrazem czci dla świętości i próbą połączenia ludzkiej kondycji z Bożą obecnością.

Więcej o Sanktuarium na stronie fronda.gliwice.pl.

PROGRAM NAWIEDZENIA FIGURY ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA Z GARGANO
Parafia Chrystusa Króla w Gliwicach

  DZIEŃ PIERWSZY – Piątek 25 kwietnia 2014

17:30 – Nabożeństwo oczekiwania.
18:00 – Uroczyste powitanie figury św. Michała Archanioła. Msza św. rozpoczynająca peregrynację, z nauką, modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za wstawiennictwem św. Michała Archanioła. (Po Mszy możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła)
20:00 – Różaniec w intencji całej parafii z prośbą o opiekę Matki Bożej Królowej Aniołów i wstawiennictwo św. Michała Archanioła. [PROWADZĄ GRUPY PARAFIALNE]
20:30 – Koronka do św. Michała Archanioła i rozważanie przed Apelem Jasnogórskim.
21:00 – Apel Jasnogórski. (Po Apelu możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła)

DZIEŃ DRUGI – Sobota 26 kwietnia 2014

 7:30 – Godzinki ku czci św. Michała Archanioła.  
 8:00 – Msza św. z nauką, błogosławieństwo osób chorych, samotnych i starszych. (Po Mszy możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła)
12:00 – Projekcja filmu „Między wiarą a kulturą” o objawieniach i historii Sanktuarium w Monte Sant’ Angelo na Gargano [sala przy kościele].
14:00 – Różaniec z rozważaniami anielskimi w intencji dzieci i młodzieży o uchronienie ich od zła i zepsucia [RÓŻANIEC PROWADZĄ GRUPY PARAFIALNE]
15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego.
15:45 – Możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła
16:00 – Msza św. z nauką, błogosławieństwo dzieci przed figurą św. Michała Archanioła, Akt Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi i zakończenie nawiedzenia.